close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 marca 2019

  2 marca br. w 74. rocznicę śmierci polskiego pilota RAF porucznika Mikołaja Kirkilewicza została mu przywrócona tożsamość

  Przeprowadzone  ekshumacje w 2017 r. na polskim cmentarzu wojennym w Lommel przez specjalistów ze szczecińskiej uczelni pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Ossowskiego, pozwoliły na zidentyfikowanie szczątków nieznanego polskiego lotnika spoczywającego w grobie nr 11, rząd b, sektor 3. Prace były realizowane w obecności pracownika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady RP w Brukseli i były poprzedzone badaniami historycznymi w oparciu o dokumenty pozyskane z archiwum Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów w Maidenhead, które prowadzili pracownicy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Porównawcze badania genetyczne odbywały się w Katedrze Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie w listopadzie 2018 r. potwierdzono tożsamość porucznika Mikołaja Kirkilewicza. W 74. rocznicę jego śmierci, 2 marca br. na cmentarzu w Lommel odbyła się uroczystość odsłonięcia tabliczki nagrobnej z imieniem i nazwiskiem pilota. W uroczystości wzięli udział min. Ambasador RP Artur Orzechowski, Ambasador Marek Ziółkowski, Stały Przedstawiciel RP przy NATO, gen. broni Janusz Adamczak, Przedstawiciel przy komitetach wojskowych NATO i UE,  Michał Polakow z-ca Stałego Przedstawiciela przy NATO i UE, Sebastian Barkowski, z-ca Stałego Przedstawiciela przy UE, gen. brygady Zenon Brzuszko z SHAPE, gen. dyw. Jan Śliwka z delegacją Polskich Sił Powietrznych, kmdr Andrzej Konkol, Attaché ds. Obrony w Hadze, poseł Małgorzta Wypych, Komisja Łączności z Polakami za Granicą, Elżbieta Rogowska, dyrektor MKIDN z delegacją, Adam Siwek, dyrektor IPN, ks. płk. Aleksy Andrejuk z prawosławnego ordynariatu wojskowego, delegacja Związku Lotników w Wielkiej Brytanii, duchowieństwo, przedstawiciele organizacji polonijnych i Polonia.

  W dniu poprzedzającym uroczystość na cmentarzu w Lommel odbył się w Ambasadzie RP w Brukseli wykład dr hab. Andrzeja Ossowskiego pt. „Genetyka w służbie historii” dot. ekshumacji ciała porucznika Mikołaja Kirkilewicza i powołanej w 2012 r. Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

   

  Link do reportażu w telewizji niderlandzkiej: https://www.tvl.be/nieuws/poolse-soldaat-op-lommels-kerkhof-krijgt-na-74-jaar-een-gezicht-74440

  DSC_5179
  DSC_5217
  DSC_5229
  DSC_540
  DSC_5060
  DSC_5082
  DSC_5088
  DSC_5101
  plakat_por_kirkilewicz_www

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: