close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 marca 2019

  Międzynarodową wystawę „Pancerne skrzydła”, która jest hołdem dla bohaterskich polskich żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej, podkomendnych generała Stanisława Maczka, będzie można obejrzeć w wybranych miastach Flandrii

  Inauguracja wystawy odbyła się 28 stycznia 2019 r. w Królewskim Muzeum Wojny w Brukseli z inicjatywy Ambasady RP w Brukseli oraz przy znaczącym wsparciu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po dwóch miesiącach wystawa trafia do kilku miast i miasteczek we Flandrii, m.in. do Poperinge, Roeselare czy Tielt. W Poperinge wystawę będzie można oglądać od 19 kwietnia do 12 maja br.

   

  Międzynarodowa wystawa „Pancerne skrzydła” jest hołdem dla bohaterskich polskich żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej, podkomendnych generała Stanisława Maczka, którzy we wrześniu 1944 roku nieśli wolność Flandrii, minimalizując wszelkie zniszczenia i straty wśród ludności cywilnej.

   

  Udział polskich sił zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej  to piękna karta w historii oręża polskiego, napawająca Polaków dumą. Jedną z najsilniejszych i budzących postrach formacji polskich jednostek na Zachodzie była właśnie 1 Polska Dywizja Pancerna pod dowództwem Generała Maczka. Została ona sformowana w Szkocji zimą 1942 r. jako część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po przerzuceniu do Francji w 1944 r. uczestniczyła w walkach pod Falaise i Chamboise, gdzie poniosła poważne straty. Mimo to przetrwała i podjęła pościg za niemiecką armią, pokonując średnio 50 km dziennie. By zminimalizować zniszczenia i straty wśród ludności cywilnej, gen. Stanisław Maczek unikał stosowania ognia artyleryjskiego. Mieszkańcy wyzwalanych miejscowości witali polskich żołnierzy z entuzjazmem: „gromadnie, bez wyjątku wylegli przed domy, cisną się do czołgów, rzucają kwiatami, płaczą, szaleją z radości”.

   

  Wystawa kładzie nacisk na osobiste historie i aktywny udział zwiedzającego. Dzięki temu  wydarzenia, które miały miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu, są przedstawione w sposób interaktywny i niezwykle przystępny dla współczesnego widza.

   

  Autorem wystawy jest Dirk Verbeke, honorowy sekretarz miasta Tielt i prezes Stowarzyszenia 1 Dywizji Pancernej w Belgii. Stworzenie wystawy było wspólnym projektem opracowanym przez Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA oraz Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Po raz pierwszy inaugurowana była 4 czerwca 2018 roku na Przystanku Historia IPN w Warszawie przez Ministra - Prezydenta Flandrii Geerta Bourgeoisa oraz Wicepremiera Polski i Ministra Kultury Piotra Glińskiego. Po raz drugi inauguracja nastąpiła 12 października 2018 przez dyrektora Muzeum II Wojny Światowej p. Nawrockiego.

   

  Zaprojektowanie oraz realizację tej międzynarodowej mobilnej wystawy powierzono uznanej polskiej pracowni projektowej 7MUZ Ewy Świder-Grobelnej, która wykonała niezwykle ciekawy projekt aranżacji i identyfikacji wizualnej.

   

  Szczegółowy harmonogram pokazów wystawy we Flandrii:

   

  1. Poperinge (Ratusz): 20 kwietnia do 12 maja

  2. Roeselare (hala wystawowa Ter Posterie): 25 maja do 16 czerwca

  3. Aalter (Ratusz): 29 czerwca do 28 lipca

  4. Tielt (Europahal): od 17 sierpnia do 16 września

  5. Lommel (Sint-Pietersbandenkerk): 30 września do 15 października

  6. Sint-Niklaas (muzeum miejskie): 26 października do 17 listopada

  7. Merksplas (Dom kultury): 7 grudnia do 5 stycznia 2020 r.

   

  Pokaz wystawy we Flandrii jest możliwy dzięki wsparciu Flamandzkiego Departamentu Spraw Zagranicznych i gmin flamandzkich.

  Beeld bevrijding Poperinge - stadsarchief Poperin

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: