close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 stycznia 2019

  Międzynarodowa wystawa „Pancerne skrzydła” jest hołdem dla bohaterskich polskich żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej, podkomendnych generała Stanisława Maczka, którzy we wrześniu 1944 roku nieśli wolność Flandrii, minimalizując wszelkie zniszczenia i straty wśród ludności cywilnej.

   

  Udział polskich sił zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej  to piękna karta w historii oręża polskiego, napawająca Polaków dumą. Jedną z najsilniejszych i budzących postrach formacji polskich jednostek na Zachodzie była właśnie 1 Polska Dywizja Pancerna pod dowództwem Generała Maczka. Została ona sformowana w Szkocji zimą 1942 r. jako część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po przerzuceniu do Francji w 1944 r. uczestniczyła w walkach pod Falaise i Chamboise, gdzie poniosła poważne straty. Mimo to przetrwała i podjęła pościg za niemiecką armią, pokonując średnio 50 km dziennie. By zminimalizować zniszczenia i straty wśród ludności cywilnej, gen. Stanisław Maczek unikał stosowania ognia artyleryjskiego. Mieszkańcy wyzwalanych miejscowości witali polskich żołnierzy z entuzjazmem: „gromadnie, bez wyjątku wylegli przed domy, cisną się do czołgów, rzucają kwiatami, płaczą, szaleją z radości”.

   

  Autorem wystawy jest Dirk Verbeke, honorowy sekretarz miasta Tielt i prezes Stowarzyszenia 1 Dywizji Pancernej w Belgii.

   

  Wystawa kładzie nacisk na osobiste historie i aktywny udział zwiedzającego. Dzięki temu  wydarzenia, które miały miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu, są przedstawione w sposób interaktywny i niezwykle przystępny dla współczesnego widza.

  Stworzenie wystawy było wspólnym projektem opracowanym przez Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA oraz Departament Dyplomacji Publicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Po raz pierwszy inaugurowana była 4 czerwca 2018 roku na Przystanku Historia IPN w Warszawie przez Ministra - Prezydenta Flandrii Geerta Bourgeoisa oraz Wicepremiera Polski i Ministra Kultury Piotra Glińskiego. Po raz drugi inauguracja nastąpiła 12 października 2018 przez dyrektora Muzeum II Wojny Światowej p. Nawrockiego.


  28 stycznia 2019 będzie ona inaugurowana w Królewskim Muzeum Wojny w Brukseli z inicjatywy Ambasady RP w Brukseli oraz przy znaczącym wsparciu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po dwóch miesiącach trafi do kilku miast i miasteczek we Flandrii, m.in. do Poperinge, Roeselare czy Tielt.

  Zaprojektowanie oraz realizację tej międzynarodowej mobilnej wystawy powierzono uznanej polskiej pracowni projektowej 7MUZ Ewy Świder-Grobelnej, która wykonała niezwykle ciekawy projekt aranżacji i identyfikacji wizualnej.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: